Wystawa Oblicze ikony

Wystawa "Oblicze ikony"

Oblicze ikony jest kontynuacją wystawy Charyzmat ikony z roku 2021, która również miała miejsce w Dworze w Stryszowie. Muzeum stryszowskie od kilku lat współpracuje ze Szkołą Malowania Ikon im. św. Józefa w Wadowicach, dlatego też wybór dworu na miejsce eksponowania wystawy z okazji 15-lecia szkoły wydawał się oczywisty. Przygotowania do wystawy rozpoczęły jeszcze w roku 2022 cyklem comiesięcznych wykładów z dziedziny ikonografii. Wykłady były okazją do poszerzenia wiedzy z tej dziedziny. Na wystawie możemy zobaczyć ponad 500 prac 67 artystów z całej Polski, jest to jedna z największych wystaw współczesnej ikony w Polsce.

Szkoła Malowania Ikon im. św. Józefa w Wadowicach powstała w 2008 r. przy Sanktuarium św. Józefa w Wadowicach. Pierwszy kurs podstawowy, przeprowadzony na prośbę przyjaciół, okazał się niezwykle owocny, dzięki czemu zorganizowano kolejny, już w ramach działalności domu rekolekcyjnego.

O. Włodzimierz Tochmański OCD, ówczesny przeor klasztoru wadowickiego, powstającemu dziełu nadał nazwę Karmelitańska Szkoła Ikonopisania im. św. Józefa. Od tamtej pory szkoła działa nieprzerwanie, coraz bardziej rozwijając i wzbogacając program nauczania. Dzięki temu pojawiły się kursy o różnym  stopniu trudności. Osobne kursy zostały poświęcone: złoceniom, kaligrafii i iluminacji książkowej, stiukom, freskom, malowaniu pławem, gruntom, polichromowaniu rzeźby czy mozaice.

Obecnie pod nazwą Szkoła Malowania Ikon im. św. Józefa odbywa się kilkanaście kursów rocznie. Kursy mają miejsce głównie w ośrodku rekolekcyjnym ojców karmelitów w Wadowicach. Efektywnie przebiega również współpraca ze wspólnotami, przy których powstają diakonie ikonopisania (Szkoła Nowej Ewangelizacji Tarnów, Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Myślenice). Wychowankowie Szkoły sami już otwierają pracownie ikonopisania, tworzą wspólnoty, prowadzą kursy i angażują się w aranżacje wnętrz sakralnych, pozostając w stałym kontakcie ze swoją „Alma Mater”.

Wokół Szkoły z biegiem czasu stworzyło się środowisko: Nieformalne Stowarzyszenie Artystów i Twórców sztuki sakralnej im. Św. Józefa. Można powiedzieć wspólnota ludzi zafascynowanych ikoną i ogólnie wykonywaniem sztuki sakralnej. Spotykają się oni systematycznie na kursach, warsztatach czy rekolekcjach.

Organizatorzy wystawy: Dwór w Stryszowie oddział Zamku Królewskiego na Wawelu, Szkoła Malowania Ikon im. św. Józefa w Wadowicach, Nieformalne Stowarzyszenie Artystów i Twórców Sztuki Sakralnej im. św. Józefa.

Kuratorzy: Krzysztof Cudo, Agnieszka Król, Justyna Żarnowska-Żmijowska.

Dwór w Stryszowie
Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu
Stryszów 508, 
34-146 Stryszów

Od 3 czerwca do 30 września 2023 r.
Czynna w godzinach otwarcia Dworu

www.dwor-stryszow.pl