#WadowicePoSąsiedzku

#WadowicePoSąsiedzku

Na początku lutego 2021 roku wraz z #WadowicePoSąsiedzku zachęcamy Was do spaceru po Wadowicach! Czy wiecie, że jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów mieszkalnych w mieście jest kamienica przy ul. Kościelnej 6? Mowa o klasycystycznym budynku „Domu Solnego” z ok. 1800 r., w którego piwnicach pierwotnie znajdował się skład soli. W XIX w. budynek należał do zamożnych rodzin Schwartzów i Gedlów. W okresie galicyjskim lokatorem kamienicy był jeden z założycieli wadowickiego TG „Sokół” - inż. Rady Powiatowej Władysław Ripper. W czasie I wojny światowej miał tu swoją siedzibę ck Urząd Skarbowy.

 


Co ciekawe w okresie międzywojennym na parterze budynku mieściła się Komenda Powiatowa Policji Państwowej z miejskim posterunkiem. Jej kierownikiem kancelarii był wtedy Karol Kramer później więzień Ostaszkowa zamordowany w 1940 r. w Kalininie (Twerze) i pochowany w Miednoje. W okresie II wojny światowej stacjonował tam posterunek Polskiej Policji Porządkowej, a w l. 1939-40 ukrywały się w nim Tina i Wilma Korngut (żona i córka Ignacego – wadowickiego adwokata). Powojenne losy „Domu Solnego” to siedziba zakładu garbarskiego i klubu sportowego "Skawa". Później na ich miejsce do budynku „wprowadziły się” Polski Związek Niewidomych i Polski Komitet Pomocy Społecznej. Obecnie na piętrze tego budynku znajdują się mieszkania, a na parterze jedna z wadowickich cukierni.

------------------------------------------------------------

Początek roku  nie sprzyja dalekim podróżom i dlatego zapraszamy Was do odkrycia na nowo Wadowic i okolicy! Przekonacie się, że tuż za progiem można znaleźć ciekawe miejsca i niezapomniane historie. Zachęcamy nie tylko do śledzenia postów na FB/Wadowice - tu wszystko się zaczęło z cyklu #WadowicePoSąsiedzku, ale również do jego współtworzenia poprzez zgłaszanie w komentarzu miejsc wartych odkrycia na nowo!

#WadowicePoSąsiedzku #wadowice #jp2 #DomSolny