Dwór w Stryszowie - weekend z muzyką i historią

Dwór w Stryszowie - weekend z muzyką i historią

W sobotę 27 sierpnia Dwór w Stryszowie zaprasza na recital muzyczny pieśni klasycznej. Na scenie pojawią się Julia Malik (sopran) oraz Miłosz Mączyński (gitara).To nie koniec kulturalnej przygody w Dworze. 28 sierpnia rozpoczyna się cykl wykładów mających na celu przybliżenie historii Stryszowa i okolic.

Recital Julii Malik (sopran) oraz Miłosza Mączyńskiego (gitara) to muzyczna podróż w świat najpiękniejszych pereł kameralistyki wokalnej na tenże zestaw wykonawców. Tradycja wieczorów pieśni klasycznej z towarzyszeniem instrumentu harmonicznego sięga czasów Schuberta, którego utwory pojawią się podczas koncertu. Zaprezentowane zostaną również dzieła min. Giulianiego, Castelnuovo-Tedesco oraz naszych rodzimych twórców. Poezja była zawsze wielką inspiracją dla kompozytorów, stąd wielka popularność formy pieśni na przestrzeni wieków.

 - Chcielibyśmy zaprosić Państwa na ten kameralny koncert, który z powodzeniem mógł w takiej przestrzeni jak Dwór w Stryszowie się odbyć w czasach świetności formy "Hauskonzert" – informują nas organizatorzy.

Julia Malik jest znakomitą śpiewaczką oraz wiolonczelistką młodego pokolenia, urodzoną w Krakowie. Ukończyła studia na prestiżowych uczelniach m. in. Wyższa Szkoła Muzyki i Teatru w Hamburgu, Hochschule für Musik und darstellende Kunst Stuttgart. Występowała w licznych salach koncertowych w Polsce oraz na świecie m.in. Liederhalle Stuttgart, Lieszhalle Hamburg, Concertgebouw Amsterdam, Poly Grand Theater China, Filharmonia Krakowska. Prywatnie jest wnuczką jeszcze wychowującej się w Dworze w Stryszowie Róży Gertych ze Skrochowskich oraz prawnuczką Marii Łubieńskiej.

Miłosz Mączyński, również krakowianin, to jeden z najwybitniejszych Polskich gitarzystów klasycznych, laureat nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach gitarowych (min. Le Concours International de Guitare Classique de Montréal 2011, International Guitar Competition Guitartalent, Brno 2014). Koncertował jako solista i kameralista w Polsce, Austrii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i na Słowacji. Wykładowca w klasie gitary Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, juror konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.

Dwór w Stryszowie
27.08.2022 r. o godz. 18:00
Wstęp: 5 zł
Zapisy pod adresem dworstryszow@wawelzamek.pl oraz pod nr. tel. 33 87 97 489


W niedzielę 28 sierpnia o godz. 15:00 rozpocznie się cykl wykładów Michała Makówki, mających na celu przybliżenie historii Stryszowa i okolic.
Pierwszy wykład cyklu to "Między dworem, kościołem i karczmą – życie w XVI-wiecznym Stryszowie" - nierzadko wyobrażenie sobie realiów XIX-wiecznej wsi galicyjskiej nastręcza wielu problemów. O ile trudniej jest więc zbudować panoramę Stryszowa sprzed czterech czy pięciu wieków, kiedy to życie kilkuset mieszkańców koncentrowało się wokół drewnianego kościoła pw. św. Mikołaja, młynów oraz karczmy, do której „karczmarz w mieście piwo biera" – jak to zanotowano w rejestrze poborowym z 1581 roku. W rozważaniach nad XVI wiekiem nie może także zabraknąć wspomnienia o losach ówczesnych właścicieli Stryszowa, szczególnie o dziejach rodziny Słupskich i Castiglione (Suskich) oraz o najważniejszych wydarzeniach tego okresu związanych z reformacją i kontrreformacją.

Kolejne wykłady:
25 września - Ofiarność pod przymusem prawa, czyli czym było prawo patronatu?
30 października - Chłopska droga od poddaństwa do wolności
27 listopada - Stryszowskie nazwiska i nazwy miejscowe
18 grudnia - Niełatwa praca „pionierów oświaty” – dzieje szkolnictwa w Stryszowie

Michał Makówka jest rodowitym stryszowianinem, studentem Instytutu Historii UJ; prowadzi dział historyczny w gminnym kwartalniku „Z perspektywy gminy Stryszów”. Od 2019 roku jako wolontariusz współpracuje z Działem Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu, prowadząc zajęcia edukacyjne dla dzieci i rodziców (grup rodzinnych).Popularyzator historii Stryszowa, pasjonat genealogii oraz heraldyki. Obecnie przygotowuje materiały do opracowania publikacji nt. postaci historycznych ze Stryszowa.

Dwór w Stryszowie
28.08.2022 r. o godz. 15:00
Zapisy pod nr tel.: 33 87 97 489 oraz pod adresem: dworstryszow@wawelzamek.pl