Dwór Lanckorona - spotkanie z kulturą żydowską i superprodukcja Pan Tadeusz” Ryszarda Ordyńskiego

Dwór Lanckorona - spotkanie z kulturą żydowską i superprodukcja "Pan Tadeusz” Ryszarda Ordyńskiego

W pierwszej części wieczoru dr Jadwiga Sobczuk - historyk, etyk, wykładowca akademicki oraz nauczycielka szkół średnich, autorka wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych z historii XX wieku, w tym obszernej, dwutomowej, monograficznej publikacji opisującej mieszkańców Ziemi Makowskiej, opowie o społeczności żydowskiej zamieszkującej przed wojną ziemie dawnego starostwa lanckorońskiego.

W części drugiej spotkania odbędzie się pokaz wyjątkowego filmu i jednocześnie reżyserskiego sukcesu  Ryszarda Ordyńskiego (Dawida Blumenfelda ur. w Makowie Podhalańskim) – autora pierwszej ekranizacji „Pana Tadeusza” z 1928 roku.

95 lat temu, w piątkowy wieczór 9 listopada 1928 roku, w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmowa epopei Adama Mickiewicza. Do sali Filharmonii przybyli wówczas najwyżsi dostojnicy państwowi: prezydent Ignacy Mościcki z małżonką, marszałek Józef Piłsudski z rodziną, członkowie Rady Ministrów oraz korpusu dyplomatycznego. Słowo wstępne wygłosił pisarz Juliusz Kaden-Bandrowski.

Film zrealizowano jako ciąg żywych obrazów w stylu rysunków Michała Elwiro Andriollego, autora 60 ilustracji do lwowskiego, książkowego wydania ”Pana Tadeusza” z 1881 roku. Na ekranie przewinęła się czołówka ówczesnych gwiazd kina. W scenach batalistycznych udział wzięły oddziały wojskowe - 1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego oraz 4 Pułk Ułanów Zaniemeńskich.

Superprodukcja cieszyła się w stolicy ogromnym powodzeniem. Obraz otrzymał entuzjastyczne recenzje także ze strony osobistości świata kultury, jak Zofia Nałkowska, Jan Lechoń,  Antoni Słonimski.

Taśmy filmowe „Pana Tadeusza” zostały wywiezione z Polski w czasie II wojny światowej. Część z nich dotarła do Filmoteki Narodowej w latach 50, ale dopiero w 2006 roku, gdy kolejne rolki znalazła przez przypadek mieszkanka Wrocławia, ruszyły prace nad rekonstrukcją filmu. Konserwację połączoną z cyfryzacją ukończono w 2012 roku, od tego czasu film wyświetlany jest co roku, w okolicach Święta Niepodległości.

Zapraszamy na spotkanie z dr Jadwigą Sobczuk, aktorami Dorotą Stępień i Romanem Vogtem oraz projekcję filmu w stylu „starego kina”.

Dwór Lanckorona
ul. Kazimierza Wielkiego 7
niedziela, 19 listopada 2023 r., godz.17.00

Wstęp wolny - obowiązuje rezerwacja miejsc.

Rezerwacja przez tel. 784 410 014 lub przez https://www.facebook.com/dworlanckorona