Dom Rodzinny Karola Wojtyły - Świętego Jana Pawła II

Z synowskim oddaniem całuję próg domu rodzinnego, wyrażając wdzięczność Opatrzności Bożej za dar życia przekazany mi przez moich Rodziców, za ciepło rodzinnego gniazda, za miłość moich najbliższych, która dawała poczucie bezpieczeństwa i mocy, nawet gdy przychodziło zetknąć się z doświadczeniem śmierci i trudami codziennego życia w trudnych czasach.

Jan Paweł II

Z początkiem XX w. kamienica obok kościoła należała do znanej żydowskiej rodziny Róży i Yechiela Bałamuthów. Na parterze budynku od strony rynku, Yechiel prowadził Dom Handlowy, a nad sklepem, na pierwszym piętrze mieszkał ze swoją rodziną. W oficynie na tyłach obiektu, od ul. Kościelnej 7, znajdowały się małe zakłady rzemieślnicze i mieszkania do wynajęcia. W jednym z nich, na piętrze, w 1919 r. zamieszkali Emilia i Karol Wojtyłowie oraz ich trzynastoletni wówczas syn Edmund. Drugie z dzieci państwa Wojtyłów córka Olga Maria zmarła jako noworodek w 1916 r.

Rok później, 18 maja 1920 r., tuż po godzinie 17.00, w sypialni państwa Wojtyłów urodził się Karol Józef Wojtyła, późniejszy papież i święty Jan Paweł II.

Do mieszkania Wojtyłów wchodziło się od ul. Kościelnej, przez mały dziedziniec, a następnie stromymi schodami na galerię na piętrze i przez kuchnię. Mieszkanie było nieduże, bowiem składało się z zaprojektowanych w amfiladzie kuchni, sypialni i salonu. Urządzono je skromnie. Gdy Edmund po zdaniu matury w 1924 r. wyjechał na studia medyczne do Krakowa, mieszkanie zajmowali tylko rodzice i najmłodszy syn Karol. Przerwy wakacyjne Edmund spędzał w domu, jednocześnie odbywając lekarskie praktyki w wadowickim szpitalu powszechnym.

Po długiej chorobie w kwietniu 1929 r. w mieszkaniu umarła matka Emilia, a trzy lata później w 1932 r. w szpitalu w Bielsku (dziś Bielsko-Biała) zmarł starszy syn, dr Edmund Wojtyła. Odtąd przez kolejne 7 lat w mieszkaniu będą przebywali tylko Karol z tatą. Ojciec zajmował się wówczas prowadzeniem gospodarstwa domowego i wychowaniem syna. Uczył go języka niemieckiego, czytał wraz z nim książki i podsuwał mu lektury. Był wiernym kibicem syna w czasie rozgrywek sportowych oraz jeździł na szkolne wycieczki jako opiekun i wędrował wraz z nim szlakami Beskidu Małego. Latem 1938 r. obaj Wojtyłowie wyjechali do Krakowa, gdzie zamieszkali w kamienicy przy ul. Tynieckiej 10. Jesienią Karol rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W mieszkaniu przy ul. Kościelnej 7 mieszkały inne rodziny, aż do 1984 r., gdy powstało tutaj pierwsze muzeum poświęcone domowi rodzinnemu papieża. Pierwotnie mieściło się ono tylko w mieszkaniu państwa Wojtyłów. Od modernizacji obiektu przeprowadzonej w latach 2010 - 2014 mieszkanie stało się sercem Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Nowoczesna multimedialna wystawa, obejmująca dziś cały budynek, prezentuje życie Jana Pawła II od pierwszych dni w Wadowicach aż do ostatnich godzin w Rzymie.