Bazylika Ofiarowania Najświętszej Marii Panny

Z głęboką czcią całuję też próg domu Bożego – wadowickiej fary, a w niej chrzcielnicę, przy której zostałem wszczepiony w Chrystusa i przyjęty do wspólnoty Jego Kościoła. W tej świątyni przystąpiłem do pierwszej spowiedzi i Komunii Św. Tu byłem ministrantem. Tu dziękowałem Bogu za dar kapłaństwa i - już jako arcybiskup krakowski – tu przeżywałem swój srebrny jubileusz kapłański. Ile dobra, ile łask wyniosłem z tej świątyni i z tej parafialnej wspólnoty, wie jedynie Ten, który jest Dawcą wszelkich łask. Jemu, Bogu w Trójcy jedynemu, oddaję dziś chwałę na progu tego kościoła.                                                           

Jan Paweł II
Wadowice, 16.06.1999 r.

Pierwsza wzmianka o kościele w Wadowicach pochodzi z 1325 r. Był to mały drewniany kościół, który należał do parafii w Mucharzu, a w 1335 r. przeszedł do parafii w Woźnikach. Po wielkim pożarze miasta w 1440 r. zbudowano w Wadowicach nowy, murowany kościół, który stanowi prezbiterium obecnej świątyni. Pierwsza wzmianka o samodzielnej parafii w Wadowicach pochodzi z 1470 r., a od 1539 r. znane są nazwiska wszystkich proboszczów. Po pożarze w XVIII w. dokonano kolejnej rozbudowy kościoła, w wyniku której powstał obecny trzynawowy korpus świątyni. W pierwszej połowie XIX w. dobudowano kaplice boczne i zakrystię. Pod koniec XIX w. bazylika otrzymała dzisiejszy wygląd fasady i wieży.

W tym kościele Karol Wojtyła w maju 1929 r. przystąpił do Pierwszej Komunii św., a w 1938 r. otrzymał z rąk Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Adama Sapiehy sakrament bierzmowania. W dniu 10 listopada 1946 r. ks. Karol Wojtyła odprawił tu swoją mszę prymicyjną.

W 1992 r. bullą papieską kościół został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej. Wewnątrz znajduje się ołtarz główny z obrazem Matki Bożej. Na filarach umieszczono sześć ołtarzy m.in.; św. Antoniego, św. Franciszka, św. Józefa i Bożego Miłosierdzia. Nawy boczne zakończone są czterema kaplicami:

Kaplica Świętokrzyska, której głównym elementem jest ołtarz z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, koronowanym przez Jana Pawła II na wadowickim rynku 16 czerwca 1999 r.

Kaplica Świętej Rodziny z chrzcielnicą i błogosławieństwem papieskim dla wszystkich odnawiających przyrzeczenia chrzcielne. Tutaj 20 czerwca 1920 r. przyjął chrzest Karol Wojtyła.

Kaplica Ukrzyżowania – w ołtarzu eksponowane są relikwie św. o. Pio, św. o. Maksymiliana Kolbe, św. Szymona z Lipnicy.

Kaplica św. Jana Pawła II – na mensie ołtarza znajduje się relikwiarz z kroplą krwi św. Jana Pawła II. Na sklepieniu znajduje się ilustracja ostatniej 14. z papieskich encyklik, przedstawiająca cudowne rozmnożenie chleba.

Sklepienia świątyni zdobi polichromia nawiązująca do nauczania papieskiego. Są tam ilustracje encyklik, listów pasterskich i adhortacji. W prezbiterium znajduje się osiem portretów polskich świętych kanonizowanych przez Jana Pawła II.