Szlak Karola Wojtyły powstał w 2005 roku w celu pokazania przybywającym do Wadowic turystom i pielgrzymom miejsc związanych z młodością Karola Wojtyły. Ma on ok. 4,5 km długości i prowadzi przez 13 obiektów. Są one oznakowane tablicami i opisane szczegółowo w przewodnikach. Jest to szlak miejski - dostępny również dla osób niepełnosprawnych: 

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II
ul. Kościelna 7
Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Muzeum wyposażone jest w windę i podjazdy.

Muzeum Miejskie 
ul. Kościelna 4
Do ekspozycji, która znajduje się na pierwszym piętrze prowadzą tylko schody (brak windy). Na ogólnodostępnym parterze budynku, gdzie znajdowała się jadłodajnia do której Karol Wojtyła wraz z tatą  chodził na obiady po śmierci mamy, znajduje się dzisiaj biuro Informacji Turystycznej.

Bazylika Mniejsza p.w. Ofiarowania NMP
Plac Jana Pawła II
Podjazd z barierką po północnej stronie kościoła (wejście boczne po lewej stronie kościoła).

Plac Jana Pawła II
Miejsce wolne od barier architektonicznych. 

Klasztor o.o. Karmelitów Bosych – Sanktuarium św. Józefa
ul. Karmelicka 22
Przy wejściu do Sanktuarium znajduje się podjazd po lewej stronie schodów. Przy klasztorze znajduje się również parking dla samochodów osobowych i autokarów.

Kościół p.w. Św. Piotra Apostoła
Al. Matki Boskiej Fatimskiej 90
Podjazdy przy wejściu głównym (po lewej stronie)

Pozostałe punkty na „Szlaku Karola Wojtyły” takie jak:
Dom Katolicki, Magistrat - Dawna Szkoła Powszechna, Dawna Cukiernia Karola Hagenhubera, Liceum Ogólnokształcące - Dawne Gimnazjum, Koszary 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej, Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, Dom Kultury - dawny gmach TG "Sokół". Obiekty dostępne z zewnątrz.