Prywatne Muzeum Polsko-Amerykańskie Hell's Angel Zygmunta Krausa

Prywatne Muzeum Polsko-Amerykańskie „Hell's Angel” dedykowane jest w szczególności pamięci polskich i amerykańskich lotników oraz żołnierzy Armii Krajowej, którzy oddali swe życie w walce o wolność Polski w latach II wojny światowej. Prezentowane zbiory to owoc kolekcjonerskiej pasji całego życia właściciela Muzeum – p. Zygmunta Krausa. W Muzeum można obejrzeć następujące ekspozycje:

- „Karol Wojtyła w otoczeniu swoich przyjaciół malarzy” – prezentująca zarówno „wadowicki” okres w życiu Karola Wojtyły (m.in. unikalne dokumenty dotyczące rodziny przyszłego Papieża, fotografie z jego młodzieńczych lat), jak i sylwetki jego przyjaciół – artystów, głównie profesorów wadowickiego gimnazjum, do którego uczęszczał.

- „Wadowice w latach okupacji” – ekspozycja ukazująca miasto i jego obywateli w czasie II wojny światowej oraz w pierwszych latach po jej zakończeniu. Szczególne miejsce poświęcono „drugiej okupacji” i Żołnierzom Wyklętym,

- „Hell’s Angel” – wystawa poświęcona załodze Liberatora B-24, który 13 września 1944 roku został zestrzelony w okolicy Wadowic. Zaprezentowano na niej liczne elementy tego samolotu, rzeczy osobiste i umundurowanie lotników, a także pamiątki związane z udziałem amerykańskich lotników w walkach nad Polską. Odrębne miejsce poświęcono polskim lotnikom walczącym na frontach II wojny światowej,

- „1050. rocznica Chrztu Polski” – na wystawie zaprezentowano liczne eksponaty, głównie z zakresu numizmatyki i filatelistyki związane z obchodami 1000. i 1050. rocznicy Chrztu Polski. Większość z nich to walory unikalne, prezentowane po raz pierwszy w Polsce, m.in. wydane w USA znaczki pocztowe, koperty i medale upamiętniające 1000. rocznicę Chrztu Polski,

- „Za naszą i waszą wolność – dzieje polsko-amerykańskiego braterstwa broni” – wśród eksponatów znajdują się oryginalne dokumenty i przedmioty osobiste związane z Tadeuszem Kościuszko, Kazimierzem Pułaskim, Ignacym Paderewskim, czy gen. Hallerem.

- „Smoleńsk 2010 – pamiętamy” – wystawa poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej, a w szczególności wybitnemu artyście – Wojciechowi Sewerynowi, twórcy m.in. pomnika katyńskiego w Chicago.

- „Wadowiccy Żydzi”- ekspozycja cennych judaiców związanych ze środowiskiem Żydów żyjących w Wadowicach przed II wojną światową.

Zwiedzanie możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z właścicielem Muzeum – p. Zygmuntem Krausem – tel. 605 536 062. Lokalizacja ekspozycji: ul. Konstytucji 3 Maja 23A, 34-100 Wadowice.