Muzeum Miejskie

Informacje o obiekcie
W Muzeum Miejskim można oglądać multimedialną wystawę pt. „Wadowice. Miasto, w którym wszystko się zaczęło” opowiadająca o historii miasta i życiu codziennym w okresie międzywojennym czyli w czasach przypadających na dzieciństwo i młodość Karola Wojtyły. Stanowi nowatorskie połączenie archiwalnych fotografii, dokumentów, eksponatów z multimedialnymi środkami przekazu.
Do wejścia na ekspozycję zapraszają słowa papieża wypowiedziane 16 czerwca 1999 roku na wadowickim rynku. Zwiedzanie wystawy rozpoczyna się od pierwszej sali, w której prezentowane są najstarsze dzieje miasta. Dzięki zaprezentowanym eksponatom i filmom można zrozumieć fenomen miasta rodzinnego św. Jana Pawła II. Druga sala została poświęcona wadowickiemu szkolnictwu i życiu pozaszkolnym uczniów. Zwiedzający może popróbować swoich sił w kaligrafii i liczeniu na liczydle. Trzecia sala dotyczy wadowickiego rynku, który był nie tylko miejscem handlu ale również przestrzenią dla spacerów i spotkań mieszkańców. Można tu obejrzeć prezentację opowiadającą jak dawniej w Wadowicach bywało. W czwartej sali gość muzeum zapozna się z historią i działalnością Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół”. Zobaczy prezentację o życiu kulturalno-społecznym i sportowym jakie tętniło w rodzinnym mieście Karola Wojtyły. Ostatnia sala warsztatowa, w której odwiedzającym ekspozycję może wydrukować na XIX-wiecznej maszynie drukarskiej świadectwo moralności a potem uzupełnić je piórem i podbić pieczęcią. Można również przebrać się w strój z epoki i zrobić sobie zdjęcie w zaaranżowanym atelier fotograficznym.

W tym muzeum możesz:
- oglądać i dotykać bez ograniczeń
- słuchać i rozmawiać nie ściszając głosu
- przyjść z dziećmi bez obaw, że uszkodzą eksponaty
- zbierać materiały edukacyjne rozmieszczone na całej wystawie i robić zdjęcia

Godziny otwarcia
Okres letni od maja do września:
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota - niedziela 10:00 - 16:00

Okres zimowy od  października do kwietnia:
poniedziałek - piątek 9:00 - 16:00
sobota nieczynne
niedziela 10:00 - 16:00

Informacje praktyczne
- ostatni zwiedzający są wpuszczani na ekspozycje na pół godziny przed zamknięciem muzeum
- bilet ulgowy do muzeum przysługuje za okazaniem dokumentu uprawniającego do zniżki

Cennik
- bilet normalny: 5.00 zł
- ulgowy: 3.00 zł (studenci, uczniowie, emeryci, renciści)
- grupowy: 3.00 zł
- rodzinny: 10 zł 
- dzieci do lat 7 wstęp wolny
- udział w lekcjach muzealnych dla dzieci (4 zł/os.) po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej - tel. 33/ 873 81 00
- udział w warsztatach tematycznych dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich (6 zł/os.) - pełna oferta warsztatowa na stronie muzeum:

http://wck.wadowice.pl/muzeum