Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie

Ogród Jana Pawła II jest częścią Inwałd Parku – 5 Parków tematycznych w Inwałdzie, miejscowości położonej między Wadowicami a Andrychowem. Ogród jest położony wśród wzgórz Beskidu Małego. To tutaj na 3 hektarach rozpościera się obraz przedstawiający postać Jana Pawła II.


Powstaniu Ogrodu przyświecała idea pomocy potrzebującym. Część zysku ze sprzedaży biletów jest przekazywana dla Podopiecznych Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Dać Szansę” w Wadowicach. Dzięki tego typu działaniom każdy zwiedzający może mieć swój wkład w pomoc osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom, a tym samym kontynuować dzieło zapoczątkowane przez Papieża Polaka.

W Ogrodzie główną rolę odgrywają drzewa, krzewy i kwiaty. To one malują żywy obraz przedstawiający postać Papieża Polaka, bazylikę Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach i Bazylikę św. Piotra w Watykanie. Znajdująca się w centrum obrazu postać została wykonana w oparciu o zdjęcie Arturo Mariego,osobistego fotografa Jana Pawła II. Widać na nim zamyślonego, ale przede wszystkim pogodnego Papieża. Widać również człowieka, który swoim uśmiechem potrafił jednoczyć ludzi.

Całość jest dopełniona wystawą fotografii przedstawiających poszczególne elementy z życia Jana Pawła II. Zdjęcia ukazują drogę do świętości naszego Wielkiego Rodaka, a także stanowią świadectwo niezwykłego Pontyfikatu.

W Ogrodzie zostały również umieszczone fragmenty książki „Kwiatki Jana Pawła II” Janusza Poniewierskiego. Jest to interesująca próba pokazania świętości Papieża Polaka za pomocą zabawnych, a czasem wzruszających wydarzeń z jego życia. Bohaterem tej książki jest człowiek z krwi i kości, pobożny i obdarzony niezwykłym poczuciem humoru. Ktoś, kto będąc Papieżem, pozostał sobą.

Oprócz stałych elementów w Ogrodzie będą się pojawiały wystawy dotyczące życia Jana Pawła II. Już teraz można zobaczyć wystawę rzeźby plenerowej krakowskiego rzeźbiarza prof.Czesława Dźwigaja pt. VIA SANCTA. Składa się na nią dziewięć rzeźb przedstawiających Jana Pawła II w momencie ważnych wydarzeń. Jest to cykl ukazujący drogę Karola Wojtyły do świętości – od Katedry Wawelskiej do Bazyliki św. Piotra w Watykanie.
Wystawa została przeniesiona z wadowickiego Rynku.

Ogród powstał z myślą o wszystkich, którzy chcą poznać życie i drogę do świętości Papieża Polaka. To miejsce pełniące ważną funkcję w rozwoju edukacji i kultury, źródło wiedzy i inspiracji – „żywe muzeum” Jana Pawła II.

Kontakt
Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie
Inwałd
ul. Wadowicka 167
34-120 Andrychów
tel. 535-335-388
e-mail. info@ogrodjp2.pl
www.inwaldpark.pl/ogrodjp2